
Visuomenės sveikatos specialistai – raudonojoje knygoje
Lietuvos darbo rinkoje jaučiamas visuomenės sveikatos specialistų stygius, o mokslus baigę jaunuoliai nelabai nori dirbti regionuose ir renkasi kitas darbo perspektyvas.

Vienas specialistas – keliose įstaigose
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Gerda Kuzmarskienė akcentavo, kad kadais ugdymo įstaigose dirbę medikai arba slaugytojai jau yra praeitis.
„Tokie specialistai ugdymo įstaigose nebedirba, nebent tai yra specializuota, asmens sveikatos priežiūros veiklai licenciją turinti ugdymo įstaiga, kurioje vykdoma ir sveikatos priežiūra. Tokių specializuotų ugdymo įstaigų Lietuvoje yra tik keletas”,- informavo ji ir pridūrė, kad vienam visuomenės sveikatos specialistui miesto gyvenamosiose vietovėse (daugiau kaip 3000 gyventojų) priskirti 650 mokinių, o kaimo gyvenamosiose ir miesto gyvenamosiose vietovėse (iki 3000 tūkstančių gyventojų) priskirti 315 mokinių, ugdomų pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.
„Tai reiškia, kad visuomenės sveikatos specialisto darbo krūvis gali susidaryti funkcijas vykdant keliose ugdymo įstaigose, ir tai nesuteikia galimybės kiekvieną dieną jam užtikrinti nuoseklų visuomenės sveikatos priežiūros įgyvendinimą. Gali būti tokia situacija, kad pagal darbo krūvį tam tikroje ugdymo įstaigoje visuomenės sveikatos specialistas savo funkcijas vykdys tik vieną dieną per savaitę”,- aiškino G. Kuzmarskienė.
Tai kas gi atlieka visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas ugdymo įstaigose? Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė tikina, kad viena iš daugelio visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų yra savirūpos organizavimas. Parengus savirūpos planą, vaiko sveikatos būklės priežiūroje dalyvauja ne tik visuomenės sveikatos specialistas, bet visa ugdymo įstaigos komanda.
Su nuostatomis turi būti supažindinti tėvai
Tėvams labiausiai nerimą kelia klausimas, kaip bus pasirūpinta jų vaiku, jei jį, pavyzdžiui, ištiks staigi alergija ar jis pasprings, kas jam skubiai suteiks pagalbą?
Šiaulių miesto Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Renata Jarašūnienė aiškino, kad mokyklų pedagoginiai ir kiti darbuotojai prieš pradedant dirbti ir vėliau, kas penkerius metus, turi išklausyti privalomuosius pirmosios pagalbos mokymus.
Mokyklų pedagoginiams darbuotojams buvimo kartu su nukentėjusiais ar sergančiais asmenimis nelaimingų atsitikimų ar ūmaus gyvybei pavojingo susirgimo vietose metu yra numatyta prievolė suteikti pirmąją pagalbą ir reglamentuota jų kompetencija šiais klausimais.
„Jeigu vaikas turi lėtinių neinfekcinių ligų, kurios yra patvirtintos medicininiais tyrimais ir ugdymo įtaigai yra pateikta asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduota medicininė pažyma, kurioje nurodyta vaiko sveikatos būklė, skirtas gydymas ir pateiktos rekomendacijos pirmosios pagalbos suteikimui, esant nepageidaujamai situacijai, parengiamas savirūpos planas. Jis rengiamas kartu su vaiko tėvais (globėjais, įtėviais), ugdymo įstaigos administracija, ugdymo įstaigos bendruomene, visuomenės sveikatos specialistu”,- teigė ji.
R. Jarašūnienė atkreipė dėmesį, kad su parengtu savirūpos planu supažindinami visi ugdymo įstaigos darbuotojai (auklėtojai, auklėtojų padėjėjai, visuomenės sveikatos specialistas), kurie gali susidurti su situacija, kuomet vaikui reikės teikti pirmąją pagalbą arba užtikrinti lėtinių ligų kontrolės ir valdymo priemones (pvz., numatytu laiku duoti vaistus).
„Kai vaiko gyvybei gresia pavojus, pirmiausia būtina pasirūpinti ir atlikti visus veiksmus gyvybei išsaugoti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą, bet taip pat nedelsiant informuoti tėvus. Gali būti tokių situacijų, kad gyvybės išsaugojimui labai svarbus yra laikas, todėl tikrai negalima delsti. Vadovaujantis šiuo metu galiojančiais teisės aktais, reglamentuojančiais visuomenės sveikatos priežiūros organizvimą ugdymo įstaigose, yra numatyta, kad ugdymo įstaigos vadovas turi nustatyti ugdymo įstaigos darbuotojų veiksmų vaikui susirgus ar patyrus traumą ir teisėtų vaiko atstovų informavimą apie patirtą traumą ar ūmų sveikatos sutrikimą tvarką”,- aiškino R. Jarašūnienė. Jos teigimu, su šių tvarkų nuostatomis tėvai turi būti supažindinti ir turi žinoti, kokie veiksmai bus atliekami atsitikus tam tikrai situacijai.
Informacija
Šiuo metu Lietuvoje visuomenės sveikatos stiprinimo, stebėsenos veiklą vykdo ir visuomenės sveikatos priežiūros funckijas ugdymo įstaigose užtikrina 51 visuomenės sveikatos biuras. Visuomenės sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigose vykdo visuomenės sveikatos specialistai, jie privalo turėti aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus universitetines visuomenės sveikatos studijų krypties studijas, arba jai lygiavertę ar prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją, arba būti paskutinio kurso pirmosios pakopos universitetinių visuomenės sveikatos studijų krypties studentas.
Šaltinis – Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija
Naujienų ir žinių portalas „Respublika”/ Publikuota 2025-02-21, 16:55:56/ Edita SIAVRIS. Straipsnio nuoroda čia.