
PSICHOAKTYVIOSIOS MEDŽIAGOS MOKYKLOSE – TRIJŲ SEIMO KOMISIJŲ AKIRATYJE
Kovo 26 d. įvyko Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos, Priklausomybių prevencijos komisijos ir Neįgaliųjų teisių komisijos bendras posėdis, kurio metu aptarti klausimai, susiję su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, platinimu ir disponavimu mokyklose.

Posėdžio metu svarstytas Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) kartu su Sveikatos apsaugos ministerija parengtas Vyriausybės nutarimo „Dėl mokyklų (išskyrus aukštąsias mokyklas) reagavimo į mokinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, platinimo ir disponavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis atvejus bei pagalbos teikimo mokiniams, jų tėvams ar atstovams pagal įstatymą pavyzdinio tvarkos aprašo patvirtinimo“ projektas.
Rengiant projektą aktyviai dalyvavo Vidaus reikalų ministerija, 2023 m. gruodžio mėnesį inicijavusi Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio įgyvendinimo projektą pasirinktose septyniose Vilniaus, Alytaus miesto ir Klaipėdos rajono mokyklose. Projekto metu buvo išbandytos įvairios reagavimo, bendradarbiavimo ir pagalbos priemonės, skirtos efektyvesniam narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejų mokyklose atpažinimui ir valdymui.
Gauti bandomojo projekto rezultatai parodė būtinybę atnaujinti esamą veiksmų planą ir sukurti bendrą, aiškiai apibrėžtą reagavimo algoritmą visoms šalies mokykloms. Vykdytas projektas taip pat pabrėžė institucijų bendradarbiavimo svarbą ir įtraukė mokyklų bendruomenes į prevencinį darbą. Siekiant ilgalaikio poveikio ir nuoseklaus prevencinių priemonių taikymo, NTAKD kartu su minėtomis ministerijomis priėmė sprendimą inicijuoti šiuo metu galiojančio 2002 m. Vyriausybės nutarimo patvirtinto Vaikų, vartojančių narkotines, psichotropines, kitas psichiką veikiančias medžiagas, nustatymo organizavimo tvarkos aprašo pakeitimą. Nutarimo projektu siekiama nustatyti rekomenduojamą vienodą reagavimo į narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose algoritmą ir tolimesnės pagalbos galimybes.
Posėdyje taip pat apžvelgta psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės situacija savivaldybėse, pristatyti 2024 m. NTAKD vykdytos savivaldybių administracijų apklausos rezultatai. Apklausa siekta objektyviai įvertinti šiuo metu Lietuvoje esančią tabako ir alkoholio priežiūros situaciją ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos organizavimą ir vykdymą savivaldybėse.
Susitikime dalyvavo ir Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) atstovė bei Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė Lina Laukaitienė. Savo pranešimo metu ji akcentavo dokumento, reglamentuojančio ugdymo įstaigose dirbančių specialistų veiksmų, užfiksavus nepilnamečių mokinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, svarbą.
„Toks dokumentas palengvintų visapusiškos pagalbos mokiniui suteikimo procesą ir padėtų patiems darbuotojams jaustis saugiau, nes šiuo metu nėra iki galo aišku, kaip tinkamai elgtis tokiose situacijose, kai užfiksuojamas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo faktas mokykloje. Be abejo, aiškus veiksmų algoritmas prisidėtų ir prie bendros psichologinės gerovės tiek ugdymo įstaigose dirbančių asmenų atžvilgiu, tiek pačių mokinių, nes nesaugumas, kurį sukelia nežinojimas, kaip elgtis, yra labai nepalankus bendrai psichinei sveikatai“, – pastebėjimais dalijosi L. Laukaitienė. Ji pridūrė, jog SVSBA, nors ir teikė pastabas dėl esamo aprašo, šiai dienai vėl turėtų pasiūlymų dėl galimo jo nuostatų keitimo, įtraukiant į procesą ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas, nes psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problema šiandien neaplenkia ir ypač jauno amžiaus vaikų.
Kaip vieną iš pasiūlymų, paminėjo ir pagalbos priemonių bei veiksmų į vieną algoritmą sujungimą, neišskiriant, kurios psichoaktyviosios medžiagos yra legalios, o kurios ne, nes Lietuvoje gyvenantiems nepilnamečiams bet kokių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra traktuojamas kaip nelegalus veiksmas. Taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemos mastas galėtų tapti pakankamai svaria priežastimi įtraukiant šią poveikio sritį į valstybės perduotų savivaldybėms visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų bazinių visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą.
Posėdžio tiesioginės transliacijos įrašas (SVSBA atstovės ir Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovės Linos Laukaitienės komentaro kviečiame klausytis nuo 32 min. 42 sek.).
Komisijos dalyviai: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Sveikatos apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos, Lietuvos progimnazijų asociacijos, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos, Lietuvos gimnazijų asociacijos, Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių asociacijos, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovai ir kt.
Informacija parengta, remiantis LR Seimo 2025 m. kovo 26 d. pranešimu žiniasklaidai bei posėdžio tiesioginės transliacijos įraše pateikta informacija