
Profesinis perdegimas – kaip jį atpažinti?
Reminatis Oxford vadovėlio apibrėžimu, profesinis perdegimas (angl. burnout) – fizinis, emocinis ir psichinis išsekimas, kuriam būdingas nuovargis, nusivylimas ar apatija, sukelti ilgalaikio streso ar per didelio aktyvumo (The Oxford Pocket Dictionary of Current English, 2009).
Vis dar svarstoma, nuo ko galėtų priklausyti profesinio perdegimo faktoriai. Vieni mano, kad tai būdinga vienos krypties profesijoms, o kiti – kad tai susiję su asmenybės bruožais ar demografinėmis charakteristikomis.
Esant pasikartojantiems sveikatos negalavimams, mes retai suabejojame, kad tai gali būti lydima profesinio perdegimo, nes darbe praleidžiame nuo 6 iki 8 valandų savo paros laiko. Tai pasireiškia įvairiausiais simptomais, kai yra jaučiamas apatiškumas, prislėgta nuotaika, nenoras kažkuo domėtis ar siekti, sunku sukontroliuoti įvykių. Taip pat, pasikartojantys ar padažnėję sveikatos sutrikimai ar peršalimo ligos, dažnai yra profesinio perdegimo kaip užsitęsusio streso požymis.
Svarbu paminėti, kad profesinis perdegimas nėra ligą, tai sindromas. Psichologai mano, kad perdegimas yra įvairaus streso, ypač tarpasmeninio streso pasekmė. Maslach ir Jackson (1981), išsiaiškino, kad ilgai trunkantis profesinės tarpasmeninės komunikacijos stresas yra atsakomoji dirbančiojo reakcija į nepalankias situacijas. Tarpasmeninis stresas skirstomas į depersonalizaciją, emocinis išsekimą, ir savirealizacijos sumažėjimas.
Atsiradus perdegimo sindromui, nebeveikia įprastos pusiausvyros atgavimo strategijos, kurias asmuo įpratęs naudoti.
Psichologiniai perdegimo simptomai: neigiamas požiūris ir nenoras eiti į darbą, nuolatinis žvilgčiojimas į laikrodį, laisvalaikio sureikšminimas, agresija, nuobodulys, labiau vertinamos materialinės, o ne pasitenkinimas darbe.
Psichosomatinės reakcijos:
-
- Imuninės sistemos susilpnėjimas;
- Sutrikęs miegas;
- Seksualinės problemos;
- Nugaros, galvos, pilvo skausmai;
- Sutrikęs virškinimas, pykinimas;
- Nervingumas;
- Pakitęs svoris, valgymo įpročiai;
- Didesnis kiekis vartojamo alkoholio, kavos, tabako, kitų toksinių medžiagų.
Kodėl įmonėms turėtų būti svarbu atkreipti dėmesį į perdegimo sindromą
-
- Blogėja darbo kokybė ir našumas;
- Padažnėjusi darbuotojų kaita;
- Nuolatiniai komandos vidiniai nesutarimai;
- Personalo lojalumo mažėjimas;
- išlaidų personalų atrankai bei paruošimui didėjimas.
Profesinį perdegimą ir kitas su psichika susijusias problemas galima išspręsti, jei darbovietės/darbdaviai nebijos kreiptis pagalbos. Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras vykdo „Įmonių darbuotojų psichikos sveikatos gerinimo” programą, kurios tinklas yra ugdyti darbuotojų kompetencijas psichikos sveikatos srityje, reikalingas mažinti neigiamą psichosocialinių rizikos veiksnių poveikį darbuotojų sveikatai, gerinti psichosocialinę darbo aplinką įmonėse/įstaigose ir stiprinti darbuotojų psichikos sveikatą..
Daugiau informacijos:
el. paštas. tomapulokaite.vsb@gmail.com; arba tel. (8 45) 43 30 78.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Toma Pulokaitė
Informacijos šaltiniai:
Oxford duomenis ir VIKO Sveikatos priežiūros fakulteto Reabilitacijos katedros Lektore bei Medicinos psichologe Lina Štaupiene.