
Susitikimas rūkymo mažinimui aptarti „Kuo kiekvienas galime prisidėti?“
2024 m. gegužės 23 d. Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) nariai bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) specialistai skyrė susitikimui–diskusijai „Kuo kiekvienas galime prisidėti?“, kurio metu buvo aptartos jau taikomos ir ketinamos diegti rūkymo mažinimo priemonės ir visuomenės sveikatos stiprinimo iniciatyvos.
Susitikimą įkvepiančia veikti gaida pradėjo NTAKD direktorė Rita Sketerskienė: „Turėjome galimybę išgirsti, kuo gyvena savivaldybėse dirbantys visuomenės sveikatos specialistai, ko jie tikisi iš mūsų – departamento – specialistų, kaip ir ką mes kartu galime nuveikti mūsų kuruojamose srityse, kad galėtume pasiekti bendrus tikslus – pasirūpinti visuomenės sveikata“.

Pabrėžiant šio susitikimo ir bendradarbiavimo aktualumą SVSBA pirmininkė ir Tauragės r. sav. visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė akcentavo, kaip svarbu atnaujinti profesines žinias nuolat besikeičiančioje aplinkoje, pasidalino Visuomenės sveikatos biurų specialistų įžvalgomis, kaip galima dar efektyviau prisidėti prie rūkymo mažinimo.

Savo sveikinimo kalboje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus patarėja Jelena Talačkienė pristatė siūlomas pritaikyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mažinimui skirtas priemones. NTAKD direktorės pavaduotoja Gražina Belian pasidalino įžvalgomis dėl efektyvesnio bendradarbiavimo kūrimo, kuris atsispindi Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo klausimais iki 2035 metų plane. Pranešimą „Visuomenės sveikatos biurų veikla, vykdant psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją ir geroji patirtis“ skaitė ir Asociacijos tarybos narė Danguolė Avižiuvienė.


Visuomenės sveikatos biurų atstovai susitikimo dalyviams pristatė gerąją patirtį vykdant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją bei įgyvendinant konkrečias ir efektyvias visuomenės sveikatos stiprinimo iniciatyvas, susijusias su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mažinimu. Skaityti pranešimai tokiomis temomis: „Konferencija jaunimui „Sakau TAIP sveikam gyvenimui“ (Tauragės rajono savivaldybės VSB), „Praktinės problemos sprendimo dirbtuvės „Aš galiu rinktis“ per verslumo prizmę“ (Vilkaviškio r. sav. VSB), „3 P konferencija. Pakruojo rajono savivaldybės VSB geroji patirtis“ (Pakruojo r. sav. VSB), „Įrankis specialistams kovoje su jaunimo priklausomybėmis – LEGO SERIOUS PLAY“ (Mažeikų sav. VSB). Gerąja patirtimi taip pat dalinosi Alytaus ir Plungės r. sav. VSB atstovai.





NTAKD Prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Elžbieta Motūzaitė pristatė naujas rūkymo prevencijos priemones Lietuvoje bei nacionalinės metimo rūkyti linijos 1819 veiklą ir veiklos rezultatus. Su ES bendru registravimo portalu EU-CEG, kuriame registruojama informacija apie tabako gaminius, elektronines cigaretes ir pildomąsias talpyklas supažindino NTAKD Licencijavimo skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Jezepčik. Taip pat savo darbo specifika ir įžvalgomis apie psichoaktyviųjų medžiagų rinkos pokyčius ir įvairovę – kaip kanapių suktinės „pavirsta“ arbata, o kramtomi guminukai – narkotikais, dalinosi NTAKD Alkoholio ir tabako kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Kaleinykas bei Narkotikų ir jų prekursorių skyriaus patarėja Rasa Povilanskienė. NTAKD Prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Aneta Abromavičiūtė savo pranešime akcentavo bendruomenių galimybes prisidėti vykdant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją.



Diskusijoje dalyvavę SVSBA, SAM ir NTAKD atstovai diskutavo apie Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo iššūkius bei susitarė dėl dar glaudesnių bendradarbiavimo galimybių siekiant bendro tikslo – stiprinti Lietuvos visuomenės sveikatą.