
„Ateities senjoro“ vizija: būtina stiprinti bendruomeninius sveikatos sprendimus
2025 m. balandžio 30 d. įvyko Nacionalinės sveikatos tarybos (NST) nuotolinis posėdis ,,Sveikas senėjimas ir fizinis aktyvumas“, kurio metu aptarti aktualūs klausimai dėl fizinio aktyvumo įtakos geresnei gyvenimo kokybei vyresniame amžiuje. Posėdyje dalyvavo ir Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SVSBA) atstovas bei Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Aistis Jankūnas, kuris tarybos nariams pristatė pranešimą tema „Ateities senjoras – ar mes pasiruošę?“.
Pranešime akcentuota, jog senjorų sveikata nėra tik atskiras politikos segmentas – tai visuomenės sveikatos brandos atspindys. SVSBA atstovas atkreipė dėmesį, kad sveiko senėjimo pagrindai pradedami formuoti nuo vaikystės, todėl būtina stiprinti visų amžiaus grupių sveikatinimo grandinę, kurioje savivaldybių visuomenės sveikatos biurai jau dabar atlieka svarbų vaidmenį – organizuoja sveikatingumo veiklas senjorams, konsultuoja dėl mitybos, lėtinių ligų valdymo ir emocinės sveikatos stiprinimo. A. Jankūnas pranešimo metu taip pat pabrėžė ir gebėjimo pasiekti žmogų asmeniškai, gyvai ar telefonu, svarbą, nes dalis vyresnio amžiaus žmonių patys nesikreipia dėl paslaugų gavimo ir lieka sveikatos sistemos paraštėse.
NST posėdžio metu SVSBA atstovas išskyrė tris esminius iššūkius, su kuriais susiduriama dirbant su senjorais: vienišumą, nepasiekiamumą ir „nematomumą“. Nepaisant aktyvių senjorų bendruomenių (pavyzdžiui, Trečiojo amžiaus universitetų), dalis vyresnio amžiaus žmonių – ypač vyrai – lieka socialiai atsiriboję, retai įsitraukia į sveikatinimo veiklas. Dėl šios priežasties būtina ieškoti naujų, veiksmingų sprendimų, kaip juos pasiekti.
Vienas tokių sprendimų (iniciatyvų) – „Socialinis receptas“, kai sveikatos priežiūros specialistai, šalia medicininių paslaugų, gyventojams pasiūlo dalyvauti ir sveikatinimo veiklose bendruomenėje, kurias organizuoja visuomenės sveikatos biurai. A. Jankūnas pristatė šio modelio potencialą, tačiau pabrėžė, kad kol kas trūksta aiškios strategijos ir veiksmingo tarpinstitucinio įgyvendinimo. Siekiant sklandesnės iniciatyvos eigos, ypač svarbu į procesą įtraukti ne tik sveikatos, bet ir kultūros sektorių, kuris galėtų užtikrinti senjorų dalyvavimą kultūrinėje veikloje.
Pranešimo pabaigoje SVSBA atstovas atkreipė dėmesį ir į sisteminius iššūkius, su kuriais susiduriama įgyvendinant sveikatinimo veiklas. Didžiausias jų – per menkas finansavimas, ypač darbo užmokesčiui. Dėl ribotų išteklių dažnai vienam visuomenės sveikatos specialistui tenka šimtai vaikų ugdymo įstaigose ar net tūkstančiai suaugusiųjų savivaldybėje. Tokiose sąlygose specialistai nebegali skirti reikiamo individualaus dėmesio, o tai kenkia paslaugų kokybei ir jų tęstinumui. Motyvaciją dirbant su bendruomene stengiamasi išlaikyti, tačiau tai tampa vis sunkesniu uždaviniu. Išvada – be sisteminio stiprinimo ir realaus komandų plėtros finansavimo, kokybiškų, ilgalaikių rezultatų tikėtis bus vis sudėtingiau.
Svarbu, jog pranešimą komentavę ekspertai pritarė pateiktoms įžvalgoms. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Deimantė Bukeikaitė patvirtino matanti tuos pačius iššūkius ir pabrėžė iniciatyvos „Socialinis receptas“ reikšmę, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Inga Gerulskienė siūlė kurti „senjoro krepšelį“, o Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius ragino aktyviau įtraukti darbdavius ir darbuotojus į sveikatos stiprinimą visose amžiaus grupėse. Už pranešimo metu pateiktą informaciją dėkojo ir NST pirmininkas prof. Algirdas Utkus, išreiškęs palaikymą visuomenės sveikatos biurų veiklai bei akcentavęs būtinybę stiprinti sveikos gyvensenos viešinimą nacionaliniu mastu. Remiantis posėdžio metu pristatytais pasiūlymais, NST planuoja parengti rekomendacijas.
Galima pasidžiaugti, jog vykusiame posėdyje, kalbant apie senjorų sveikatinimą, visuomenės sveikatos biurai buvo tarp vienų dažniausiai minimų institucinių dalyvių. Tai rodo stiprėjantį pasitikėjimą visuomenės sveikatos biurų vykdoma veikla bei jų vaidmeniu bendruomenėje.
Paveikslėlio šaltinis – Freepik