
Vėjaraupiai – ar tikrai tik vaikiška liga?
Visuomenėje vis dar paplitęs požiūris, kad vėjaraupiai – lengva liga, kuria reikia persirgti, tačiau specialistai primena, kad pagrindinė šios ligos prevencinė priemonė yra skiepai, ir rekomenduoja skiepytis tiek vaikams (nuo 9 mėn.), tiek suaugusiems, kurie vėjaraupiais serga sudėtingiau.
Statistiniai duomenys
Remiantis statistikos duomenimis skelbiama, jog šiemet Lietuvoje užregistruota 2,6 karto daugiau vėjaraupių atvejų nei pernai per visus metus. Iki šių metų lapkričio vidurio šalyje užfiksuoti 11 753 atvejai, pernai per visus metus – 4 294 vėjaraupių atvejai.
Užsikrėtimo eiga
- Vėjaraupiais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, jam kosint, čiaudint ar net kalbant.
- Galima užsikrėsti ir tiesiogiai per odą, liečiant bėrimus (tiek nuo sergančiojo vėjaraupiais, tiek nuo sergančio juostine pūsleline) ar netiesiogiai per pūslelių išskyromis suteptus daiktus.
Specialistai primena, kad kad vėjaraupių inkubacinis laikotarpis – net 21 diena, todėl būtent tiek laiko gali nepasirodyti jokie ligos simptomai. Tai vienas iš veiksnių, kodėl vėjaraupių protrūkius ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigose kontroliuoti – ypač sudėtinga. Todėl vaiką po kontakto su kitu sergančiu vaiku reikėtų stebėti mažiausiai 3 sav.
- Pasireiškiantys simptomai gali priminti peršalimą: gali pasireikšti karščiavimas, silpnumas, bloga savijauta.
- Maždaug po 1 ar 2 dienų nuo ligos pradžios, išryškėja specifinis ligos simptomas – pūslelinis odos ir gleivinės bėrimas.
- Beria bangomis, kas 1–2 dienas, todėl viename plote galima pamatyti visų stadijų bėrimo elementus.
Kadangi tai labai užkrečiama liga, sergantysis turi būti izoliuojamas, negalima leisti vaiko į darželį, mokyklą, ar vesti į lauką. Vėjaraupiais persirgę vaikai lankyti ugdymo įstaigą ar susitikti su draugais gali tik tuomet, kai bus nukritę visi šašeliai nuo odos ir visos gleivinės bus švarios.
Specifinio vėjaraupių gydymo nėra
Pagrindinis vėjaraupių gydymo būdas – simptominis:
- Dažniausia skiriama niežulį slopinančių putų, tepalų ar kitų medikamentų.
- Rekomenduojama mušti 38,5 °C ir aukštesnę temperatūrą.
- Pacientams, kurių imunitetas labai nusilpęs ar įtariami nervų sistemos pažeisimai, gali būti skiriama antivirusinių vaistų.
Atitolinti ligos pradžios ar sušvelninti vėjaraupių eigos nepavyks – kiekvieno organizmo atsakas į ligos sukėlėjus yra skirtingas.
Tai ne sezoninė liga
Paprastai manoma, kad sergamumas vėjaraupiais padidėja žiemą ir pavasarį. Tačiau šia liga sergama visais metų laikais, nepriklausomai nuo oro temperatūros. Žiemą ir pavasarį labiau nusilpus imunitetui vaikai tampa imlesni infekcijoms, taip pat ir vėjaraupių sukėlėjui. Be to, orams atvėsus, dienoms trumpėjant vis daugiau laiko praleidžiama patalpose: jose sąlygos plisti vėjaraupių sukėlėjams yra itin palankios.
Vėjaraupių komplikacijos pavojingos
Ši infekcinė liga gali turėti ir rimtų komplikacijų – plaučių, ausų uždegimus, bronchitą, sukelti nervų sistemos pažeidimus ir kt. Dar didesnė komplikacijų rizika, jei vėjaraupiais suserga kūdikiai ir suaugę žmonės, o ypač nėščiosios.
Vėjaraupiais dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, tuomet persergama lengva šios ligos forma. Suaugę žmonės vėjaraupiais serga kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika yra daug kartų didesnė nei vaikams.
Pakartotinas sirgimas
Prasirgus vėjaraupiais susiformuoja imunitetas, tačiau liga galima užsikrėsti pakartotinai. Tiesa, organizmas infekcijos sukėlėjus gali nugalėti arba ligos eiga gali būti itin lengva, pavyzdžiui, atsirasti kelios vandeningos pūslelės.
Efektyviausia priemonė – skiepai
- Paskiepyti rekomenduojama visus nesirgusius vaikus, ypač tuos, kurie lanko darželius ir mokyklas, sergančius lėtinėmis ligomis, turinčius nusilpusią imuninę sistemą, taip pat suaugusiuosius, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais.
SVARBU – vėjaraupių skiepais negalima skiepyti nėščiųjų, taip pat asmenų, kuriems neseniai buvo perpilta kraujo ar buvo skiriamas imunoglobulinas. Todėl šeimose, kuriose gyvena minėtieji asmenys, ypač svarbu pasiskiepyti kitiems nesirgusiems šeimos nariams.
- Be skiepų, svarbu laikytis rankų higienos taisyklių, reguliariai vėdinti patalpas bei valyti paviršius.
- Atsiradus vėjaraupiams būdingų simptomų (odos bėrimas, karščiavimas), rekomenduojama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
The post Vėjaraupiai – ar tikrai tik vaikiška liga? appeared first on KLAIPĖDOS MIESTO VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS.