
PAMINĖTA PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA
Jau daugiau nei 70 metų Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) siekia atkreipti dėmesį į tam tikras, su sveikata susijusias temas, pabrėžti prioritetines sveikatos sritis.
Šių metų Pasaulinės sveikatos dienos tema – „MŪSŲ PLANETA – MŪSŲ SVEIKATA“. Šia tema siekta atkreipti dėmesį į klimato kaitos problemas, ekonomiką, orientuotą į žmonių sveikatą ir gerovę, bei pačių žmonių indėlį į savo ir savo artimųjų sveikatą.
Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija Pasaulinės sveikatos dienos minėjimo proga pakvietė visuomenės sveikatos specialistus diskusijai, dokumento „Europos darbo programa 2020-2025“, pagrindu.
Diskusiją pradėjo ir sveikinimo žodį tarė Ingrida Zurlytė, PSO atstovė Lietuvoje.
Pranešimą „Europos darbo programa 2020-2025. Pagrindiniai akcentai“ skaitė Vytenis Povilas Andriukaitis, PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui. V. Andriukaitis diskusijoje atsakė į klausimus apie mobiliąsias technologijas, skirtas moksliškai pagrįstai individo sveikatos rodiklių stebėsenai ir koregavimui, skaitmenines technologijas, apjungiančias daugelio sektorių veiklą, mažinant vėžį sukeliančių veiksnių įtaką žmogui.
Dr. Jūratė Grubliauskienė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė ir Klaipėdos universiteto docentė pristatė Lietuvos visuomenės sveikatos biurų teikiamas paslaugas psichikos sveikatos gerinimo srityje, akcentuodama šių paslaugų teikimo bei plėtros svarbą pandemijos bei karo kontekste.
Laurynas Dilys, Sveikatą stiprinančio Kauno regiono darbo grupės vadovas, pasidalino gerąja patirtimi Kauno regione ir aktualiausiais sveikatos stiprinimo prioritetais.
Diskusiją apibendrino Romualdas Sabaliauskas, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius, apžvelgdamas Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų pažangą ir lyderystę, įgyvendinant kompleksines sveikatos programas.
Diskusijoje dalyvavusių specialistų teigimu, Lietuvos gyventojai nori, kad jų institucijos užtikrintų teisę į visuotinį kokybiškos sveikatos priežiūros prieinamumą, nesibaiminant dėl finansinių sunkumų. Jie taip pat pageidauja, kad institucijos užtikrintų veiksmingą apsaugą nuo ekstremalių sveikatai situacijų ir siekia turėti galimybę gyventi sveikoje visuomenėje, kurioje veiksmai visuomenės sveikatos srityje ir derama viešoji politika užtikrintų geresnį gyvenimą gerovės ekonomikoje. Ir galiausiai, gyventojai vis labiau, ir pagrįstai, reikalauja, kad sveikatos priežiūros institucijos atsiskaitytų dėl šių lūkesčių patenkinimo.
Aktualūs diskusijos klausimai ir išsakytos specialistų mintys leidžia teigti, kad sveikatos priežiūros institucijų lyderystė, tarpsektorinis bendradarbiavimas, gerosios patirties sklaida, investavimas į prevencinę veiklą ir paslaugų prieinamumo gerinimą yra labai svarbi kokybiško visuomenės sveikatos stiprinimo dalis.
Renginį moderavo ir informaciją parengė:
Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė