Išsėtinės sklerozės simptomų atpažinimas
Išsėtinė sklerozė yra lėtinė uždegiminė centrinės nervų sistemos liga. Pasaulyje šiuo metu yra apie 3 mln. gyventojų, kuriems yra diagnozuota ši liga (prieš kelerius metus šis skaičius siekė vos 2,3 mln.). Lietuvoje taip pat atvejų skaičius auga, kasmet nustatoma apie 100 išsėtine skleroze susirgusių asmenų. Išsėtinės sklerozės simptomai labai įvairūs, o liga prasidėti gali labai skirtingai – nuo gerybinės eigos iki greitai progresuojančios, negalią sukeliančios būklės.
Dažniausi šsėtinės sklerozės simptomai:
- Regos sutrikimai. Matymas gali tapti miglotas ar neaiškus, o intensyvumas gali būti iki praeinančio (laikino) ir dažniausiai vienpusio aklumo (vienos akies regos praradimas). Kartais gali būti abipusis aklumas (abiejų akių aklumas). Šis sutrikimas yra vienas iš dažniausiai pasireiškiančių.
- Nuovargis. Šiai ligai būdinga greitai prasidedančio nuovargio forma, kuri pasireiškia stipriu fiziniu ir psichologiniu pavargimu. Apie 70 proc. sergančiųjų ši išsekimo forma atsiranda po mažiausių pastangų ir jos negalima priskirti depresijai.
- Sensoriniai sutrikimai. Dažniausiai pasireiškia kurios nors kūno dalies sustingimas, tirpulys, dilgčiojimas ar jutimų išnykimas.
- Galvos svaigimas. Galvos svaigimas susijęs su polinkiu į alpulį arba į nemalonų svirduliavimo arba sukimosi jutimą. Galvos svaigimas paprastai atsiranda dėl pablogėjusio ar pažeisto pusiausvyros jutimo.
- Koordinacijos sutrikimai. Šie sutrikimai gali lemti sunkumus atliekant tam tikrus judesius, pavyzdžiui, keliant puodelį. Kai kuriais atvejais su jais būna susijęs tikas (trukčiojimas), visiškai neleidžiantis atlikti norimų judesių
- Judėjimo sunkumai. Žmogui darosi vis sunkiau nevaržomai judinti galūnes, kai simptomai silpni, po ilgesnio vaikščiojimo kojos atrodo sunkios, judesiai lėtėja ir gali būti vis sunkiau padidinti greitį. Esant stipriems simptomams kojos darosi vis labiau sustingusios ir silpnos, gali prasidėti kurios nors kojos vilikimas bei kilti sunkumų išlaikyti pusiausvyrą ant nelygaus pagrindo.
- Spastiškumas. Gali pasireikšti raumenų silpnumas ir sustingimas (spastiškumas). Kai spastiškumas progresuoja, atsiranda ritmiški, nevalingi, mėšlungiški judesiai ar trūkčiojimas, ypač kojose.
- Šlapimo pūslės sutrikimai. Dažniausias nusiskundimas yra nuolatinis poreikis šlapintis, nepaisant pakartotinio šlapinimosi.
- Lytinės sferos problemos. Sergantiesiems gali pasireikšti impotencija, mažesnis jautrumas lytinių santykių metu ar nevalinga raumenų įtampa.
- Nuotaikos svyravimai. Ši liga gali paveikti sergančiųjų nuotaiką bei sukelti depresiją, nors depresija taip pat gali atsirasti kaip reakcija į ligos diagnozę.
Labai svarbu žinoti visus galimus išsėtinės sklerozės simptomus ne tik todėl, kad galėtume ligą atpažinti ankstyvoje stadijoje, bet ir dėl to, kad suprastume su kiek sunkumų susiduria sergantieji. Šių metų Pasaulinės išsėtinės sklerozės dienos tema – ryšiai. Sergantiesiems itin svarbu savitarpio ryšiai su kokybiška priežiūra ir empatija kiekvienam susirgusiąjam ir juo besirūpinančiam žmogui. Apie tai kalbama ir ką tik pasirodžiusiame Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungos iniciatyva išleistame leidinyje „Aš savo ligos herojus“.
Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė
Literatūra:
- Antrinės progresuojančios išsėtinės sklerozės ligos kelionės vadovas. 2023. Aš – savo ligosherojus. Pieiga per internetą: https://www.liss.lt/wp-content/uploads/2023/05/Leidinys-A%C5%A1-savo-ligos-herojus.pdf
- Juknelytė A., Vaičekauskytė Ž., Mickevičienė D. ir kt. 2020. Pirminė progresuojanti išsėtinė sklerozė: nuo patogenezės iki gydymo naujovių. Literatūros apžvalga. Neurologijos seminarai, 24(83). Pieiga per internetą: http://www.neuroseminarai.lt/wp-content/uploads/2020/06/Neuro_2020_Nr1_035-040.pdf
Naudoti tinklalapiai:
- Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjunga. Prieiga per internetą: https://www.liss.lt/
- Interneto dienraštis „Bernardinai.lt“. Prieiga per internetą: https://www.bernardinai.lt/
Nuotrauka: https://www.freepik.com