FIZINIO AKTYVUMO REIKŠMĖ MOTINOS IR KŪDIKIO SVEIKATAI
Š. m. spalio 1 d. Šilalės visuomenės sveikatos biure vyko užsiėmimas mamoms auginančioms naujagimius ir kūdikius. Užsiėmimą vedė kineziterapeute Gintarė Jonikė.
Moterys visais savo gyvenimo etapais, įskaitant nėštumą ir po gimdymo, turi būti fiziškai aktyvios. Norint išsaugoti gerą sveikatą ir palaikyti gerą fizinį pajėgumą nuolatinė fizinė veikla yra tiesiog būtina.
Po nėštumo ir gimdymo svarbiausia mankštintis saugiai ir teisingai. Moters kūnas patyrė devynis mėnesius sudėtingų fizinių ir fiziologinių pasikeitimų visose organizmo sistemose ir jis neatsigauna per kelias dienas. Tipiniais atvejais šie pokyčiai išsilaiko nuo keturių iki šešių savaičių po gimdymo, o tam tikra adaptacija gali trukti iki šešių mėnesių. Todėl viena pirmųjų saugių fizinio aktyvumo rūšių po gimdymo yra paprasčiausias vaikščiojimas, kuris labai dažnai siūlomas ir nėščiosioms.
Vaikščiojimas, kaip efektyvi, paprasčiausia ir pigiausia nėščiųjų nutukimo mažinimo programos dalis (dažnai kartu derinama su sumažinto kaloringumo dieta), pradedamas nuo 4–10 savaitės po gimdymo. Iš pradžių pradedama nuo mažo intensyvumo, vėliau jis didinamas. Taigi, pradėjus mankštintis siūlomos tiek ištvermės, tiek raumenų jėgos treniruotės, kurios skirtos atkurti fizinį pajėgumą, sustiprinti nugaros, pilvo ir dubens dugno raumenis, pagerinti laikyseną, padidinti stuburo bei klubų ir kelių sąnarių stabilumą.
Didelis bendras nuovargis (socialinės ir psichologinės paramos trūkumas, miego stoka, buitiniai rūpesčiai ir laiko stoka, maitinimas krūtimi, prasta savijauta bei dažni skausmai ir kt.) ir dar papildomas nuovargis po mankštinimosi gali nulemti būtinumą sumažinti pratimų intensyvumą, trukmę ar dažnį, tačiau svarbu neprarasti rutinos.
Fiziniai pratimai vandenyje suteikia visiškai kitokius pojūčius negu sausumoje bei jų poveikis yra kiek kitoks. Tai susiję su vandens fizinėmis ir cheminėmis savybėmis, kurios veikia motinos ir kūdikio kūną. Tinkamiausias laikas pradėti lankyti plaukimo užsiėmimus ar mankštas vandenyje yra 8–12 savaičių po gimimo (ir ne anksčiau), jeigu mama ir kūdikis yra visiškai sveiki.
Užsiėmimai finansuojami iš valstybės lėšų pagal projektą ,,Kompleksinių ir integruotų pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas’’.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė