į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en  |  ru 
Naujienos
Švedijos sveikatinimo patirtis

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojai 2015 m. gruodžio 7–10 d. lankėsi Švedijos Jonšiopingo (Jönköping)  regione. Vizito tikslas – susipažinti su Jonšiopingo regiono visuomenės sveikatos veiklos organizavimu ir koordinavimu, pasidalinti žiniomis ir profesine patirtimi. Pirmosios dienos susitikimo metu buvo aptartos daugelis svarbių sveikatos priežiūros paslaugų, bendradarbiavimo galimybių perspektyvos. Jonkopingo regiono visuomenės sveikatos departamento vadovas Jesper Ekberg pristatė departamento veiklą bei problemas su kuriomis yra susiduriame regione. Paaiškėjo, kad visiems svarbi problema yra sveikatos netolygumai, su kuria ypatingai daug dirbama Švedijoje. Lietuvoje ši sritis taip pat yra nauja, todėl buvo pasidalinta patirtimi, kuriose sveikatos srityse didžiausi netolygumai. Aptartos bendrai svarbios sritys: jaunimo problematika – užimtumas, visuomeninis planavimas, senyvo amžiaus žmonių gyvensenos problemos. Kaip svarbiausios buvo paminėtos šios sritys, t. y. Jonkopingo regiono visuomenės sveikatos departamento specialistai labai domėjosi visuomenės sveikatos biuro darbo specifika, kaip jiems patiems labiau prieiti prie gyventojų, apibrėžti jų poreikius, ką ir daro Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jonkopingo regiono specialistai labai stebėjosi tokiu artimu bendravimu, kurį biuras palaiko su miesto gyventojais. Vizito metu buvo išsamiai pristatyta visuomenės sveikatos priežiūra Alytaus mieste.

Kita labai aktuali tema abiejų šalių visuomenės sveikatos specialistams buvo ekonominiai rodikliai. Šiuo metu Jonkopingo regiono visuomenės sveikatos departamento specialistai bendradarbiauja su regiono ekonomistais, politikais ir bando sukurti vieningą ekonominio naudingumo paskaičiavimo metodiką susijusią su visuomenės sveikatos intervencijomis visuomenėje. Alytaus miesto savivaldybės atstovai panoro bendradarbiauti šioje srityje. Todėl vieningai nuspręsta surinkti informaciją kiekvienoje šalyje, apie tai kokie yra pasiekti rezultatai, t. y. kas iki šiol yra padaryta vertinant ekonominį naudingumą kiekvienos visuomenės sveikatos intervencijos.

Jonkopingo regiono visuomenės sveikatos departamento specialistai plačiau dirba metodine linkme. Tačiau nustebino tai, kad pas juos labai populiaru vykdyti įvairių amžiaus grupių „gyvensenos kavines“. Susirinkę žmonės kavinėse bendrauja kalbasi, dalinasi savo sveikos gyvensenos patirtimi. Tokius užsiėmimus veda departamento specialistai. Pokalbių metu daugiau yra orientuojamasi ne į fizinius sutrikimus, o dvasinę sveikatą, gyvenimo kokybės pagerinimą. Iš tiesų, Švedijoje yra stebimas ne mažas psichikos sveikatos sutrikimų skaičius, Lietuvoje taip pat didėja šių sutrikimų. Todėl tai yra gera patirtis, kurią galima pritaikyti ir Alytaus mieste. Dažnai psichinę sveikatą lemia emociniai, dvasiniai išgyvenimai, savirealizacijos stoka, kas būtent Švedijos patirtyje labai atsispindi.

Viešint Jonkopingo regione visuomenės sveikatos departamento specialistai papasakojo apie jų ir regiono poliklinikų bendradarbiavimą. Asmens sveikatos ir visuomenės sveikatos bendradarbiavimas yra vienas iš pagrindinių tikslų Alytaus mieste.

Pirmojo susitikimo diena turėjome galimybę nuvykti į Grenos miestelyje esančius „Upganna Naturhaus“ – „Sveikatos namus“. Lankantis čia susipažinome su žaliąja terapija, jos taikymu gydant nedarbingus arba turinčius psichologinių problemų, dažnai patiriančius stresą gyventojus.

Antrąją vizito dieną turėjome galimybė praktiškai išbandyti judesio terapiją. Ji naudojama psichinės sveikatos gerinimui, dirbant su jaunomis merginomis, kurios patiria stresą, emocijų kaitą, nenorą bendrauti, jaučia nepasitikėjimą savimi. Šokio terapija taip pat taikoma žmonėms, turintiems judėjimo negalią, sergantiems Parkinsono liga. Perimtą patirtį planuojame vykdyti savo biuro veikloje.

Po praktinės dalies sekė pažintis su lytiškumo ugdymo metodika, vykdoma mokyklose, bendruomenėse. Lytiškumo ugdymui naudojama skirtingos metodikos:

Mokyklose demonstruojamas mono spektaklis „Tobulas meilužis“ – nagrinėjama aktualios seksualinės sveikatos problemos, po spektaklio vyksta aptarimas kartu su pedagogu;
„Dviguba apsauga“ – kalbama apie apsisaugojimo priemones, ne tik nuo neplanuoto nėštume, bet ir lytiškai plintančių ligų.
Naudojama daug vaizdinės medžiagos informuojant apie ŽIV virusą.
Teikiama nemokama galimybė pasitikrinti dėl chlamidijos. Šią paslaugą teikia poliklinika, yra galimybė testą parsisiųsti į namus.
Daug dirbama su imigrantais, siekiant jų visapusiškos sveikatos apsaugos ir ligų prevencijos.

Buvome supažindinti su Jonkopingo regione esančiai jaunimo priimamaisiais. Steigėjas šio priimamojo yra Jonkopingo regionas kartu su savivaldybe.  Į šią įstaigą gali kreiptis  vaikai nuo 6 iki 19 metų. Čia jiems nemokamą pagalbą suteikia policijos, medicinos, socialiniai darbuotojai ir kiti specialistai.

Su jaunimu 20-29 metų, bendraujama „More to life – cofee“ kavinėse. Neformalioje aplinkoje bendraujama psichinės sveikatos stiprinimo temomis. Susitikimus veda Jonkopingo sveikatos skyriaus specialistai. Apie būsimus susitikimus skelbiama vietos radijuje, laikraščiuose, internetinėje erdvėje.

Paskutinis viešnagės vizitas buvo Šeimos centre. Joje lankosi šeimos, kurios laukiasi kūdikio ir tęsia vizitus jau sulaukus mažylio iki jam sueina 6 metai.  Šiame centre šeima gauna visas sveikatos priežiūros bei stiprinimo paslaugas. Dirbama su tėvelių švietimu sveikatos priežiūros bei prevencijos temomis. Visais iškilusiais klausimais šeimos gali kreiptis į centrą. Taip pat ten vyksta šeimų susitikimai, kuriuose visi bendrauja įvairiomis temomis, dalinasi patirtimi. Gauta informacija labai naudinga būsimai šeimų mokyklėlei, kurią planuojame pradėti vykdyti 2016 metais.

 

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos informacija