į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en  |  ru 
Naujienos
Minima Tarptautinė Vaisiaus alkoholinio sindromo dieną

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurao kolektyvas dieną pradėjo avėdami raudonais bateliais - minima Tarptautinė Vaisiaus alkoholinio sindromo diena.

 

Visuomenės sveikatos biurai visoje Lietuvoje prisideda prie Tarptautinės Vaisiaus alkoholinio sindromo dienos minėjimo ir sąmoningumo didinimo šalyje informuodami visuomenę apie Vaisiaus alkoholinį sindormą bei įgyvendino įvairias akcijas. Šiaulių miesto, Klaipėdos ir Plungės rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kartu su vietos organizacijomis ir sporto klubais surengė socialinę akciją „Sutartos varžybos 0:9“. Akcijos idėja – „Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos“. Tai turi būti kiekvienos besilaukiančios šeimos siektinas rezultatas. 

 

 

Plungės, Varėnos ir Klaipėdos rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kvietė visuomenę dalyvauti akmenukų su „Raudonais bateliais“ akcijoje: gyventojai kviečiami nuspalivinti akmenukus „Raudonais bateliais“, papuošti savo miestą Raudonų batelių akmenukais, nusifotografuoti jų fone ir patalpinti nuotrauką savo socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #blaivimotinystėveža, #raudonibateliai2020, #VAS2020. Plungės ir Raseinių rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai kvietė 2020 m. 09 mėn.9 d. dėvėti “Raudonus batelius” ir taip išreikšti bendrystę su sergančiaisias VAS. Kiti Visuomenės sveikatos biurai prisidėjo prie informacijos skleidimo: savo informaciniais kanalais viešino informaciją apie Tarptautinę Vaisiaus alkoholinio sindromo dieną, Vaisiaus alkoholinio sindromo sukeltus vystymosi sutrikimus ir būtinybę viso nėštumo metu nevartoti alkoholio.

 

 

O kodėl „Raudoni bateliai“?

Viskas prasidėjo 2013 metais: RJ Formanek, sėkmingos Facebook paramos grupės Flying with Broken Wings, kuri skirta suaugusiesiems su VAS, įkūrėjas, pats turintis VAS, nusprendė apsiauti raudonus batus, kad išsiskirtų iš minios, būtų pastebėtas ir galėtų smagiai pradėti pokalbį su nepažįstamaisiais. Šiais pokalbiais vyras siekė pradėti atvirą dialogą apie VAS: nematomumą paversti matomumu, kurti pokalbį ir visuomenėje vyraujančią stigmą pakeisti supratimu ir priėmimu. 2014 metais Jodee Kulp – grafikos dizainerė ir suaugusio asmens su VAS mama – nusprendė padėti RJ Formanek didinat jo matomumą visuomenėje, o raudoni bateliai tapo VAS simboliu.

 

Šiais metais taip buvo įgyvendinama akcija "Sutartos varžybos 0:9". Akcijos idėja – „Nulis alkoholio nėštumo metu – nulis vaisiaus alkoholinio sindromo rizikos“. Tai turi būti kiekvienos besilaukiančios šeimos siektinas rezultatas.